Ostatnio Zaktualizowany:

Zielony jęczmień królem wśród superfoods

Kategorie Zielony jęczmień

Rynek naturalnych suplementów stale rośnie i staje się coraz łatwiej dostępny dla przeciętnego konsumenta. Coraz więcej substancji pochodzenia roślinnego otrzymuje miano superfood lub żywności funkcjonalnej. Dobór odpowiedniego specyfiku, najlepiej wpływającego na nasz organizm, staje się zatem coraz trudniejszy. W natłoku różnych suplementów stale wybija się jednak znany od lat zielony jęczmień, zwany również młodym jęczmieniem. Zawiera on szereg kompleksowych właściwości prozdrowotnych, wpływając korzystnie praktycznie na każdą sferę pracy naszego organizmu.

Wartości odżywcze młodego jęczmienia

Zielony jęczmień to sadzonki jęczmienia zebrane do 200 godzin od wykiełkowania. Tak szybki czas zbioru sprawia, że w roślinie zmagazynowanych jest całe mnóstwo składników odżywczych. Dużą ich część stanowią aminokwasy. Zważywszy jednak na małą dzienną dawkę młodego jęczmienia, trudno uznać ten suplement za dobre źródło białka w diecie. Na uwagę zasługują jednak witaminy A, E, K i C oraz szereg witamin z grupy B. Zielony jęczmień dostarcza również soli mineralnych, takich jak cynk, selen, fosfor, potas i wiele innych. W roślinie zawarte są także NNKT: kwas linolowy i linolenowy.

Wyjątkowe właściwości antyoksydacyjne

Niemal wszystkie superfood cenione są za swe właściwości przeciwutleniające. Oznacza to, że składniki w nich zawarte zdolne są do neutralizowania RTF, czyli wolnych form tlenu. Również młody jęczmień posiada tego rodzaju właściwości. Substancje zawarte w tej roślinie wykazują jednak zdolności antyoksydacyjne dalece wykraczające poza te cechujące inne suplementy. Wyizolowana z niego izowiteksyna okazała się skuteczniejsza niż jedne z najsilniejszych znanych nam przeciwutleniaczy, jakimi są a-tokoferol czy b-karoten.

Tak silne właściwości antyoksydacyjne sprawiają, że młody jęczmień staje się niezwykle cennych składnikiem diety, znacząco zmniejszającym ryzyko wystąpienia nowotworów. Część badań potwierdza nawet, że suplementacja tą rośliną zmniejsza istniejące już w organizmie zmiany nowotworowe.

Właściwości antydepresyjne

Zielony jęczmień suplementowany codziennie łagodzi negatywne skutki, jakie w naszym organizmie wywołuje stres. Jako, że stres uważa się obecnie za jeden z głównych czynników wywołujących depresję, regularna podaż młodego jęczmienia może znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia tej choroby. Ponadto, z badań wynika, że substancje zawarte w suplemencie wpływają na usprawnienie pracy hipokampa (większe wydzielanie BDNF), którego zaburzenia są ściśle skorelowane z występowaniem stanów depresyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje w tej kwestii również niwelowanie stresu oksydacyjnego we wszystkich komórkach ciała.

Food obraz autorstwa azerbaijan_stockers - www.freepik.com